Związek Stowarzyszeń "Kurpsie Razem" realizuje projekt pn. "Kurpie Zielone - produktem turystycznym Mazowsza", którego celem jest szczegółowe opracowanie i wydanie informatora turystycznego, turystycznej mapy interaktywnej i aplikacji mobilnej obszaru 9 gmin kurpiowskich, tj. Baranowo, Chorzele, Czarnia, Jednorożec, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec, Olszewo - Borki. 
Projekt  dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.  

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
produkty regionalne
WYCINANKI KURPIOWSKIE 

Leluja - Kurpiowska Wycinanka


Pierwsze wycinanki wykonywano z białej bibuły. Przygotowywane od drugiej połowy XIX wieku w okresie bożonarodzeniowym i wielkanocnym zawieszane były w oknach (w postaci firanek) oraz na obrazach, w formie ozdobnej ramy. Dopiero wraz z obwoźnym handlem zaczęły ewoluować pod względem formy i barwy. Wzrastająca dostępność kolorowego papieru przyczyniła się do poszerzenia kolorystyki. 




PAJĄKI I KIERCE

Pjąk - 
Kurpiowski


Wycinanki to nie jedyne ozdoby tradycyjnego wnętrza mieszkalnego. W każdym domu, w odświętnym pomieszczeniu zwanym „białą izbą”,  dominowały wyroby z kolorowej bibuły. Przed świętami Wielkanocy i Bożego Narodzenia dekorowano je rozłożystymi „pająkami”, „kiercami” i bukietami




PALMY 

Palmy - 
Kurpiowskie



Palmy Kurpiowskie są wykonywane z kwiatów z bibuły napamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Palmy z którymi Kurpie podążają na mszę świętą sięgają od jednego metra do kilku (obecnie nawet dokilkunastu) skonstruowane są na bazie kija lub ociosanej choinki.



PISANKI

Pisanki 
- Kurpiowskie

Pisanki - skrobane, pisane, barwione zdobiły święconki, świąteczne stoły, funkcjonowały jako prezenty i atrybuty magicznych zabiegów. Od niepamiętnych czasów jaja były symbolem życia i płodności. Literatura przedmiotu podaje iż zwyczaj barwienia i zdobienia jaj znany był już w starożytności. Kurpie do barwienia jaj używali naturalnych barwników roślinnych: wywaru z łupin cebuli, kory dębu, leszczyny, jabłoni, mchu. Najstarsze pisanki pozbawione były wzorów, a jedynym walorem był kolor. Ciemne barwy skorupek przyczyniły się do powstania określenia „kruki”. 



PIECZYWO OBRZĘDOWE 

Byśki Kurpiowskie


Jednym z atrybutów magicznych praktyk agrarnych było pieczywo obrzędowe. Etnografowie podają, że w procesie lepienia figurek z ciasta chlebowego, razowego, pytlowego, żytniego lub pszennego brała udział cała rodzina, jednak najważniejszą osobą był gospodarz. 
Przykłady produktów regionalnych
Palmy Kurpiowskie
Leluja Kurpiowska
Byźki ,Nowe latko
Święty kąt
"Pająk" Kurpiowski
Pasiak
Haft Kurpiowski na koszuli damskiej
Kierc wykonany z grochu
Kierc wykonany ze słomy
Copyright © 2018
projekt strony IRN Multimedia
oprogramowanie choruzy.pl