Związek Stowarzyszeń "Kurpsie Razem" realizuje projekt pn. "Kurpie Zielone - produktem turystycznym Mazowsza", którego celem jest szczegółowe opracowanie i wydanie informatora turystycznego, turystycznej mapy interaktywnej i aplikacji mobilnej obszaru 9 gmin kurpiowskich, tj. Baranowo, Chorzele, Czarnia, Jednorożec, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec, Olszewo - Borki. 
Projekt  dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.  

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
produkty regionalne

wycinanki kurpiowskie

LELUJA

Leluja - 
Kurpiowska Wycinanka
Niekwestionowanym reprezentantem kurpiowskich wycinanek jest „leluja”. Pionowa, symetryczna forma składa się z dwóch części: korony i podstawy. Zawarte w obu elementach zdobnicze motywy zależą od wyobraźni i umiejętności wycinankarki. Jednak w błędzie jest ten kto myśli, że w kulturze ludowej zachowano anonimowość. Mimo że prace rzadko bywają podpisywane, to kod w nich zawarty czytelny jest nie tylko dla samych artystek, ale i bacznych obserwatorów tej sztuki. Wielopokoleniowe tradycje wycinankarskie zaowocowały wyraźnym określeniem wzornictwa. Każda z rodzin opracowała własne, niepowtarzalne motywy, których zgodnie z zasadami nie należy kopiować. Weryfikacją wzorów przez wiele lat zajmowała się Spółdzielnia Rękodzieła Ludowego i Artystycznego stojąca na straży „czystości” wzorów. Dzięki jej działaniom poprzez analizę kompozycji i motywów zdobniczych można było dotrzeć do rodziny autora. Obecnie analiza taka nie zawsze byłaby wiarygodna. 

GWIAZDA

Gwiazda 
- Kurpiowska Wycinanka
Drugą typową formą wycinanki jest „gwiazda”, zwana czasem „kółkiem”. Symetryczna, zbudowana na bazie szesnastu lub trzydziestu dwóch ramion kompozycja składa się zazwyczaj z motywów geometrycznych: ażurów, siatek. W drugiej połowie ubiegłego wieku do tradycyjnego wzoru „gwiazdy” dodano asymetryczne elementy, początkowo o tematyce sakralnej. Obok przedstawień Matki Boskiej Częstochowskiej, Ostrobramskiej, Nieustającej Pomocy, świętych pojawiła się sylwetka papieża Jana Pawła II ujętego w geście błogosławieństwa. Początkowo chłodnie przyjęte innowacje z czasem zyskały aprobatę miłośników ozdób z papieru. Dziś asymetryczne „gwiazdy” cieszą się ogromną popularnością. Ażurowy fryz wycinanki otoczył także postacie historyczne m.in. gen. Józefa Bema, Napoleona oraz sceny rodzajowe takie jak tańczące pary w regionalnych strojach. Kurpiowskie artystki chętnie podejmują wyzwania, trudno więc wyobrazić sobie motyw, którego nie potrafiły by „wystrzyc” z glansowanego papieru. 

LAS

Las - 
Wycinanka Kurpiowska
Trzeci z typów wycinanek – „las” – również powstał w drugiej połowie dwudziestego wieku. Jednobarwna, rytmiczna kompozycja zbudowana jest z trzech poziomów ukazujących faunę, florę leśną oraz ludzi przy pracy. „Las” wymaga od autorki ugruntowanych umiejętności, zmysłu kompozycji i proporcji. Drobne elementy, szczegółowo zaznaczone sylwetki zwierząt (lisów, wiewiórek, wilków) narzucają konieczność perfekcyjnego operowania nożycami. 





Kurpiowska Wycinanka
Obok jednobarwnych „leluj”, „gwiazd” i „lasów” występują wycinanki wielobarwne o tematyce rodzajowej oraz ptaki. Te drugie w postaci pawi, gołębi, dudków lub kogutów zdobiły dawniej wejścia do izb. 


Copyright © 2018
projekt strony IRN Multimedia
oprogramowanie choruzy.pl