Związek Stowarzyszeń "Kurpsie Razem" realizuje projekt pn. "Kurpie Zielone - produktem turystycznym Mazowsza", którego celem jest szczegółowe opracowanie i wydanie informatora turystycznego, turystycznej mapy interaktywnej i aplikacji mobilnej obszaru 9 gmin kurpiowskich, tj. Baranowo, Chorzele, Czarnia, Jednorożec, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec, Olszewo - Borki. 
Projekt  dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.  

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
produkty regionalne

PAJĄKI, KIERCE

PAJĄK

Pająk - Kurpiowski


"Pająk" to kompozycja składająca się z dużej ilości papierowych wstążek podwieszonych u pułapu, rozchodzących się od środka pomieszczenia w kierunku ścian. Duża powierzchnia falującej bibuły sprawiała wrażenie podwieszenia sufitu.


KIERCE

Kierc - 
Kurpiowski


"Kierc" wykonywane z grochu lub fasoli. Do dwóch metalowych obręczy o różnej średnicy przyczepia się bawełniane nici na które nawleka przygotowany wcześniej groch. Obręcze dekorowane są kwiatami wykonanymi z kolorowej bibuły. 

Kierc - 
Kurpiowski


"Kierc” wykonane ze słomy – wymaga większego nakładu środków i umiejętności. Choć materiału nań nie brakuje, to przygotowanie kryształowej struktury oraz obróbka słomy ma znacznie mniej zwolenników.

ŚWIĘTY KĄT

Święty kąt

"Święty kąt”, jest przejawem religijności ludowej, składał się ze stołu przykrytego białym obrusem, na którym umieszczano figurę Jezusa, Matki Boskiej lub krzyż oraz obrazów o tematyce sakralnej zawieszonych na przyległych ścianach. Całość wystroju uzupełniały bukiety  wykonane z bibuły. Zdjęcie nr 11  Zdolności manualne Kurpianek oraz wytrwałość w opracowywaniu wzorów zaowocowały konstrukcją pionową, złożoną z poprzecznych poziomów przybranych wielobarwnymi kwiatami wykonanymi z bibuły lub piórek. Ich pierwowzorów należy szukać w wiejskich ogrodach i na polach. Maki, żonkile, róże, narcyzy, astry wyczarowane z kolorowej bibuły zwiodły już nie jednego miłośnika naturalnego kwiecia. 
Copyright © 2018
projekt strony IRN Multimedia
oprogramowanie choruzy.pl