Związek Stowarzyszeń "Kurpsie Razem" realizuje projekt pn. "Kurpie Zielone - produktem turystycznym Mazowsza", którego celem jest szczegółowe opracowanie i wydanie informatora turystycznego, turystycznej mapy interaktywnej i aplikacji mobilnej obszaru 9 gmin kurpiowskich, tj. Baranowo, Chorzele, Czarnia, Jednorożec, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec, Olszewo - Borki. 
Projekt  dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.  

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
baza turystyczna
Bazylika Mniejsza w Myszyńcu
Rynarzewskiego 16, 07-430 Myszyniec
507116300
www.parafia.myszyniec.pl

Kościół 
Myszyniec
Rys historyczny parafii

Neogotycki, pięcionawowy kościół z dwiema wieżami zbudowany w latach 1909-1922, nazywany jest „Katedrą Kurpiowską”. To jeden z największych kościołów na Mazowszu. Wystrój wnętrza nawiązuje do lokalnych tradycji. W latach 1995-2000 kościół został wyremontowany i odnowiony. Dekretem Biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka od 01.04.1999 r. podniesiony do godności kościoła kolegiackiego, przy którym została erygowana Kapituła Kolegiacka Trójcy Przenajświętszej. 9 listopada 2013r. kościół parafialny w Myszyńcu został podniesiony przez Ojca Świętego Franciszka do godności Bazyliki Mniejszej. Dzwonnica jest najstarszą budowlą sakralną na Kurpiach. Budowla wzniesiona w stylu gotyckim, w połowie XVIII w. Obecnie pełni funkcję kaplicy, w której  wystawiona jest kopia Całunu Turyńskiego, które zostało odsłonięte w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej Myszyńcu w dniu 18 lipca 2013 r. 
Bazylika Myszyniec

Losy kościoła myszynieckiego, wokół którego koncentrowało się życie osady, były niezwykle burzliwe. Był on wielokrotnie przebudowywany, ulegał też częstym zniszczeniom. Najtragiczniejszy był dla niego rok 1708, kiedy to został całkowicie spalony przez Szwedów, pomimo że - jak mówią niektóre źródła, a przede wszystkim legenda - Kurpie pokonali wówczas wojska Karola XII właśnie pod Myszyńcem, na Kopańskim Moście. Nastrój tego przygodowego zdarzenia zachował się w krążącej później przyśpiewce:

Na Kopańskim Moście
Stali dziwni goście
I fuzyje mieli
O tym nie wiedzieli
Że Kurpie też mają
I tęgo strzelają
Choć Myszyniec płonie
Od rzuconej drzazgi
My na swym zagonie
Zbijem was na miazgi…

Dalsze dzieje kościoła są niejasne. Jedne źródła mówią, że został odbudowany od razu po spaleniu, inne, że dopiero w kilka lat później. Wiadomo na pewno, że najważniejszą rolę w odbudowie odegrał starosta ostrołęcki Jan Kos. W 1774 r. kościół stał się kościołem parafialnym duchowieństwa świeckiego, a w jego pobliżu starostowie ostrołęccy założyli osadę zwaną Myszyniec Nowy, odgrodzony parkanem od Myszyńca kościelnego, czyli Poświętnego. Obie osady przez blisko 20 lat konkurowały ze sobą, a połączyły się dopiero w 1791 r.

Źródło: http://www.imagis.home.pl/imagis_new/portal/kurpie11/index.php?go=start&cat=30&article=279; turystyka.mapgo.pl

Copyright © 2018
projekt strony IRN Multimedia
oprogramowanie choruzy.pl