Związek Stowarzyszeń "Kurpsie Razem" realizuje projekt pn. "Kurpie Zielone - produktem turystycznym Mazowsza", którego celem jest szczegółowe opracowanie i wydanie informatora turystycznego, turystycznej mapy interaktywnej i aplikacji mobilnej obszaru 9 gmin kurpiowskich, tj. Baranowo, Chorzele, Czarnia, Jednorożec, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec, Olszewo - Borki. 
Projekt  dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.  

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
baza turystyczna
Kościół pw. św. Anny w Łysych
Kościelna, 07-437 Łyse
513 196 770
www.parafialyse.pl

Kościół 
Św Anny Łyse
Rys historyczny parafii

Jest to kościół drewniany w stylu kurpiowskim. Zbudowany przez miejscowych cieśli w latach 1876 - 1882 na miejscu dawnej (wzniesionej w 1789 roku) drewnianej kaplicy. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica o wysokości 20m i plebania drewniana zbudowana w 1880 roku.

Drewniana świątynia pw. św. Anny w Łysych jest najbardziej znana z corocznego konkursu na najpiękniejszą Palmę Kurpiowską To wydarzenie przyciąga szerokie rzesze turystów nie tylko z Polski, ale i spoza kraju. Kościół, wybudowany pod koniec XIX wieku, jest w chwili obecnej nieczynny, funkcje parafialne pełni zbudowana obok w 2000 roku nowa świątynia pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata. Choć widać gołym okiem, że drewniany kościół nie jest użytkowany, skarby
Kościół Św Anny Łyse
 w jego wnętrzu mogą wprawić w zachwyt. I można je zobaczyć !
Stary kościół jest na co dzień zamknięty, a klucze są w posiadaniu kościelnego. Jest on źródłem wielu informacji o historii tego miejsca. Świątynia została wzniesiona przez miejscowych cieśli w latach 1876 - 1886. Zbudowana jest w „stylu kurpiowskim”, a więc zawiera elementy pochodzące z lokalnej kultury. Okazale prezentuje się jej fasada, wzbogacona o dwie trójkondygnacyjne wieże. We wnętrzu kościoła o neobarokowym wystroju zobaczyć można m.in. XIX-wieczne polichromie ornamentalne, cenne obrazy i pozostałe po Niedzieli Palmowej palmy - część z nich przekazywana jest do muzeów, cześć pozostaje w świątyni, a część zgodnie z tradycją jest palona, a popiół, który z nich powstaje używany jest do posypywania głów wiernych w Środę Popielcową.
W świątyni znajdują się cztery ołtarze. W głównym umieszczono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zasłaniany obrazem Chrystusa Króla, namalowanym przez księdza Czesława Łopińskiego, który w latach 50. XX w.  powrócił z Syberii. Powyżej znajduje się obraz św. Anny z 1789 r. W kościele uwagę przyciągają także obrazy 
Kościół Św Anny Łyse
miejscowego księdza Antoniego Wężyka, proboszcza parafii w latach 1938 - 1950, pt. „Błogosławieństwo Kurpiów” oraz „Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny”. Są też figury św. Piotra i Pawła oraz zabytkowy krzyż przy ołtarzu bocznym, wykonany przez nieznanego autora.
W kościele podziwiać można także obrazy przedstawiające sceny biblijne z elementami kurpiowskimi – na jednym z nich stoją na tle chaty kurpiowskiej witające się Maria i Magdalena, na innym Kurp pomaga nieść krzyż Chrystusowi. Warto też odbyć spacer wokół kościoła i przyjrzeć się stacjom Drogi Różańcowej, wykonanej przez jednego z najznakomitszych kurpiowskich rzeźbiarzy - Józefa Bacławskiego. Obok kościoła znajduje się dzwonnica, która nie spełnia swojej funkcji ze względu na … brak dzwonu, który przeniesiony został do nowej dzwonnicy, podobnie jak ławki i organy ze starego kościoła. Obok starej dzwonnicy odnajdziemy krzyż z 1863 roku, postawiony na pamiątkę Powstania Styczniowego oraz figurę Kurpia - Kosyniera, również autorstwa Józefa Bacławskiego.

Źródło: www.mazowieckiszlaktradycji.com
Copyright © 2018
projekt strony IRN Multimedia
oprogramowanie choruzy.pl