Związek Stowarzyszeń "Kurpsie Razem" realizuje projekt pn. "Kurpie Zielone - produktem turystycznym Mazowsza", którego celem jest szczegółowe opracowanie i wydanie informatora turystycznego, turystycznej mapy interaktywnej i aplikacji mobilnej obszaru 9 gmin kurpiowskich, tj. Baranowo, Chorzele, Czarnia, Jednorożec, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec, Olszewo - Borki. 
Projekt  dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.  

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
baza turystyczna
Kościół/ sanktuarium w Dąbrówce
Dąbrówka k/Ostrołęki 07-402 Lelis
297617195
www.sanktuariumdabrowka.pl

Kościół 
Dąbrówka
Rys historyczny parafii

Drewniany kościół wybudowany w Kadzidle w 1781 roku, przeniesiony pod koniec XIX wieku do Dąbrówki. Na fundamentach starego kościoła w Kadzidle stoi obecnie plebania.

Drewniany kościół pw. św. Anny w Dąbrówce usytuowany jest nieopodal miejsca, gdzie wieki temu, według przekazów, stała licząca sobie 400 lat barć z wyciętym w korze krzyżem. Miejsce to osławiły cuda uzdrowień i objawienia Matki Bożej. Dziś znane jest jako Sanktuarium Matki Boskiej Kurpiowskiej. Legenda głosi, że miejscowy Kurp powiesił na stojącym samotnie pniu obrazek z wizerunkiem Marii, który miał strzec drzewo przed szkodnikami. Pewnego razu człowiek z tej samej wsi postanowił je ściąć i sprzedać, ale jakieś nieodgadnione siły nie pozwoliły mu na to, a w ranie drzewa pojawiła się krew. Kolejnym  cudem było objawienie się w barci Najświętszej Marii Panny z dzieciątkiem dwóm młodym dziewczynom: Marcynie i Rozynie (do dziś obrazki tych młodych Kurpianek w strojach ludowych, stojących przy
Kościół Dabrówka
 cudownym drzewie z jaśniejącą Matką Boską sprzedawane są na odpustach). Od tej pory zaczęła się sława barci - zdarzały się cuda uzdrowień fizycznych i psychicznych, a wierni tłumnie przybywali by oddać pokłon Matce Boskiej. Ówczesny proboszcz parafii, uznający te wydarzenia za bałwochwalstwo, nakazał zniszczyć barć. Podobno zmarł tragicznie, a miejscowi mówili, że to za karę za swój czyn. W miejscu cudów i objawień wierni postawili kaplicę jako zaczątek przyszłego kościoła. Umieszczono w niej kule i szczudła uzdrowionych kalek i chorych. Kaplica przetrwała do 1944 roku. Rozebrali ją Niemcy na okopy.
Kościół św. Anny z dzwonnicą wzniesiono w 1894 r. Jest to jeden z pięciu kościołów transeptowych w województwie mazowieckim. Został zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Są w nim trzy ołtarze. W głównym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów, namalowany w połowie XVIII wieku, z nałożonymi sukienkami i drewnianymi koronami. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się figura św. Józefa, po bokach stoją figury św. Piotra i św. Pawła. Do cennych zabytków należą: stara, granitowa kropielnica, czerwony ornat, cynowy krzyż ołtarzowy i trzy ludowe feretrony. Obok kościoła stoi wysoka na 13 metrów drewniana dzwonnica z 1893 roku.
Chęć przypomnienia historii cudów tego miejsca i niewygasła potrzeba kultu Matki Boskiej Dąbrowskiej była ogromna. W 2004 roku, w 155 rocznicę objawień, powstała obecna Kaplica Objawień Matki Bożej Dąbrowskiej W roku 2010 Dekretem Biskupa Łomżyńskiego kościół w Dąbrówce został
Sanktuarium Dąrbówka
 ustanowiony Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Dąbrowskiej, Królowej Ludu Kurpiowskiego, Patronki Leśników i Pszczelarzy. Warto pojawić się tu w trakcie odpustu w pierwszą niedzielę po 8 września, w święto Matki Boskiej Siewnej. Uroczysta suma odprawiana jest na zewnątrz o godzinie 13.00. Do słynącego z cudów miejsca przybywają pieszo lub na rowerach pielgrzymi z okolicznych miejscowości, m.in. z Kadzidła, Lelisa, Łomży i Ostrołęki. Na miejscu podejmowani są ciastem przygotowanym przez parafianki z Dąbrówki. Wśród pielgrzymów widać i młodszych i starszych – każdy w swojej intencji przybywa do jedynej Kurpiowskiej Matki Boskiej. Modlą się i odpoczywają na przykościelnej łące, tutaj też, w plenerze mogą się wyspowiadać. Przy Kaplicy Objawień tego dnia ustawia się długa kolejka wiernych, którzy chcą pokłonić się Matce Boskiej Dąbrowskiej i prosić o potrzebne łaski. Pielgrzymi przechodzą wokół cudownego obrazu Matki Boskiej na klęczkach. Prośby wpisują do wyłożonej księgi proszalnej. Obraz z objawieniem Matki Boskiej Dąbrowskiej został namalowany według opisu Adama Chętnika przez Sylwestra Kwiatkowskiego. Wszystkie rodziny w parafii i okolicy mają u siebie w domu obrazy z jej podobizną. Każda para młoda, która zawiera związek małżeński w Dąbrówce, zostaje powierzona opiece Matki Bożej i otrzymuje niewielką reprodukcję cudownego obrazu.
Co ciekawe, na terenie sanktuarium, oprócz Kaplicy Objawień z cudownym obrazem, znajduje się Kaplica Narodzenia z inscenizacją sceny narodzin Jezusa Chrystusa, funkcjonująca jako całoroczna szopka z naturalnej wielkości figurami ludzi i zwierząt

Źródło: www.mazowieckiszlaktradycji.com

Copyright © 2018
projekt strony IRN Multimedia
oprogramowanie choruzy.pl