Związek Stowarzyszeń "Kurpsie Razem" realizuje projekt pn. "Kurpie Zielone - produktem turystycznym Mazowsza", którego celem jest szczegółowe opracowanie i wydanie informatora turystycznego, turystycznej mapy interaktywnej i aplikacji mobilnej obszaru 9 gmin kurpiowskich, tj. Baranowo, Chorzele, Czarnia, Jednorożec, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec, Olszewo - Borki. 
Projekt  dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.  

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się
baza turystyczna
Dworek w Przystani
Przystań 33; 07-415 Olszewo-Borki
29 760 47 15

Dworek w 
Przystani
Miejscowość Przystań została prawdopodobnie założona w pierwszej połowie XVI wieku, kiedy Mikołaj Mzowski otrzymał nadanie królewskie w postaci lasu w Puszczy Płodownickiej i nad rzeką Omulew zbudował młyn wodny, a następnie kuźnicę. Pierwotną nazwą Przystani była Ruda, jako miejsce wytapiania żelaza z rudy darniowej. Rudę i węgiel drzewny do wytopu trzeba było dowozić, a najłatwiejszym i najtańszym środkiem komunikacji była rzeka Omulew. W jedną stronę przewożono surowiec, natomiast w drugą łodzie wyładowane były sztabami żelaza i wywożono je Omulwią, a dalej Narwią do miejsca przeznaczenia. Powstała w ten sposób, obok ośrodka Rudy – przystań, a właściwie mały port rzeczny. W ten sposób powstała nazwa Przystań Ruda. W połowie XIX wieku, gdy zaprzestano wytapiania żelaza z rudy darniowej, w nazwie miejscowości przestano używać drugiego członu, pozostała tylko nazwa Przystań. W 1550 roku Mikołaj Mzowski sprzedał ziemię i młyn wodny rodzinie Wesslów, którzy odprzedali ją rodzinie Godlewskich herbu Bończa.

W XVIII wieku wybudowano tu modrzewiowy dwór, który niestety został spalony przez wojska rosyjskie w czasie konfederacji barskiej. Odbudowy dworu podjął się Konstanty Godlewski, niestety przeszkodziła w tym jego przedwczesna śmierć. Jego żona przekazała majątek w zastaw pożyczki, a ponieważ nie spłaciła jej w terminie dwór przeszedł na własność Pawła Mostowskiego który dokończył budowę dworku. W późniejszym czasie dobra w Przystani zostały zakupione przez Krasińskich, a potem przeszły na własność Czartoryskich. Najstarsza córka Adama Czartoryskiego, Małgorzata w 1925 roku otrzymała jako posag ślubny dobra Przystani. Poślubiła cudzoziemca, księcia Gabriela de Bourbon – Socilias. Na jego zlecenie rozpoczęto budowę nowego dworu, parku, sadu i ogrodu. Dwór zbudowano w 1928 roku.
Dworek 
w Przystani

Wykonany został z sosnowego drewna w kształcie prostokąta, jednokondygnacyjny z poddaszem, przykryty łamanym, mansardowym dachem gontowym. Wewnątrz wszystkie ściany były tynkowane, tylko jedna, „sala modrzewiowa”, była wyłożona deskami modrzewiowymi. Poza dworem, został założony nowy park, sad i ogród warzywny. Sad usytuowany był po prawej stronie dworu i dochodził do rzeki Omulew. Gdy zbliżała się wojna 1939 roku Bourbonowie wyjechali w kierunku na Węgry lub Rumunię.

Obecnie w budynku mieści się Szkoła Podstawowa. Po remoncie zachowała się sala modrzewiowa oraz stylowy kominek, obok którego wisi ułożona z płytek kafelkowych mozaika przedstawiająca Matkę Boską. Obiekt otoczony jest 2 hektarowym parkiem posadzonym przez Antoniego de Bourbon w XX wieku.

Źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/5876,przystan-drewniany-dworek-(1928).html
Copyright © 2018
projekt strony IRN Multimedia
oprogramowanie choruzy.pl